Udflugt med bus til Flensburg
09/09/2025 - 9.00-18.00
Sted:
Mødested: Busholdepladsen ved Fredericia Banegård, Jernbanegade.
450 kr. pr. person, som dækker bus, guidet rundtur og forplejning (excl. drikkevarer).
Vi kører via grænsen til Flensburg, hvor vi har en aftale med journalist Hans Christian Davidsen om en guidet tur gennem Flensburg.
Hans Christian Davidsen har boet halvdelen af sit liv i byen, og han vil vise os nogle af byens seværdigheder og spændende lokaliteter.
BEMÆRK, AT TUREN RUNDT I BYEN ER TIL FODS, OG DET ER NØDVENDIGT, AT MAN ER NOGENLUNDE TIL BENS FOR AT KLARE STRABADSERNE!
Undervejs på den guidede tur spiser vi middag i Flensburg, og kl. 14.30 kører vi til Frøslevlejren på den danske side af grænsen. Her vil der være mulighed for et kort besøg i de udstillinger i lejren, der ikke kræver entre, og her indtages eftermiddagskaffen, hvorefter vi kører hjemad. Forventet hjemkomst ca. kl. 18.00.
Pris: 450 kr. pr. person, som dækker bus, guidet rundtur og forplejning (excl. drikkevarer).
Bindende tilmelding (max 50 deltagere!) senest d. 30. august 2025 til: Per Skovsen på mail: skovsen@fnk.dk eller tlf. 6150 0434
Tilmelding er først gældende, når betaling er indgået på bankkonto 1551 0985228 (Danske Bank) eller mobilepay 26 97 11. Husk navn på indbetaler!
HUSK PAS OG EVT. EURO TIL BETALING AF DRIKKEVARER!